Root NationВестиИТ вестиУкрајинци су постали светски прваци у ракетном моделарству

Украјинци су постали светски прваци у ракетном моделарству

-

У Лавову је 29. августа завршено Светско првенство у ракетном моделарству. Украјински тим је освојио 12 медаља и у укупном збиру медаља надмашио земље попут САД и Кине.

Моделарство ракета

Такмичења у ракетном моделарству су успешна

У конкуренцији одраслих тимова Украјинци су добили титулу апсолутног шампиона света. Другопласирани је тим Бугарске, трећи је тим САД. У екипном такмичењу репрезентација Украјине освојила је 3 златне и 1 сребрну медаљу. У појединачној конкуренцији три украјинска спортиста су освојила сребро, два - бронзу. Наши спортисти су освојили награде у пет различитих класа ракета.

Јуниорска репрезентација Украјине се одлично показала у класи С9А (за време лета са ротором). У њему је освојила 1 златну медаљу у екипној дисциплини, као и 1 златну и 1 бронзану медаљу у појединачној дисциплини. Тиме је освојила четврто место у апсолутном пласману, а најбоље јуниорске репрезентације биле су селекције Словачке, Пољске и Кине.

Украјинци су били успешни и у додатној такмичарској класи С2/П – симулацији лета ракете са крхким теретом на броду, који мора остати нетакнут. Овде је јуниорска репрезентација заузела прво укупно екипно место и прво место у појединачној конкуренцији. Екипа одраслих освојила је друго укупно екипно место и бронзану медаљу у појединачној конкуренцији. Класа С2/П уведена је у програм такмичења на предлог америчке делегације. У њему су први пут учествовали украјински спортисти. Победници су између себе извукли посебан наградни фонд од 4000 евра.

„Наши атлетичари су, као актуелни шампиони Европе, добро наступили. Одрасла репрезентација је показала стабилан резултат, јуниори су имали теже време. Али и овога пута, у укупном пласману, тим је успео да уђе у прва три, заобилазећи чак и такве гиганте као што су САД и Кина“, рекао је Борис Олифиров, коментатор Светског првенства у ракетним спортовима, вишеструки победник украјинско и светско првенство.

Окрім офіційних змагань у рамках Чемпіонату відбулися перегони коптерів Copters Race, виставка роботів й інших технологічних розробок Noosphere Engineering School. Глядачі брали участь у майстер-класах із конструювання та запуску ракет, розпису пряників і інших розвагах для всієї родини. Для інтернет-глядачів працювала повноцінна відеотрансляція, а результати змагань практично одразу були доступні у спеціальній онлайн-системі Cup Navigator, розробленій в Україні.

Модел ракете је дизајн и лансирање свемирских модела. Званично је почело 1962. године, када је Међународна ваздухопловна федерација (ФАИ) признала ракетно моделарство као технички спорт. Прво Светско првенство одржано је 1972. године у Југославији.

„Као и на прошлогодишњем Европском првенству, највише позитивних повратних информација о организацији такмичења добили смо од представника ФАИ и спортиста из различитих земаља. Драго нам је што је било могуће привући оволики број гледалаца, а посебно деце. Верујемо да ће спортски спектакл и победе наших спортиста побудити њихово интересовање за техничке специјалитете и позитивно утицати на развој нове инжењерске генерације наше земље“, прокоментарисао је Михаил Рјабокон, директор Светског модела ракетног спорта. Директор шампионата и иновација Ноосфере.

Украјина је од ФАИ 2014. године добила право да буде домаћин Светског првенства у свемирским моделима. Одржала се од 23. до 30. августа 2016. године у селу Велики Дорошив код Лавова и окупила је око 300 спортиста из 19 земаља, као и неколико хиљада гледалаца.